HemGrupperDiskuteraUtforskaTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.

Spencer Quinn

Författare till Dog on It

Inkluderar namnen: Spencer Quinn
Inkluderar även: Peter Abrahams (2)

MedlemmarRecensionerPopularitetBetygFavoritmärkt   Händelser   
9,954 (10,074)5971,975 (3.74)70
Särskiljningsnotis

(eng)A pseudonym of Peter Abrahams Please don't combine since there are multiple Peter Abrahams.

Dog on It 1,517 exemplar, 139 recensioner
Spela död : ett mysterium från Echo Falls 1,027 exemplar, 46 recensioner
Thereby Hangs a Tail 696 exemplar, 59 recensioner
To Fetch a Thief 503 exemplar, 31 recensioner
Behind the Curtain 452 exemplar, 18 recensioner
The Dog Who Knew Too Much (Författare) 389 exemplar, 24 recensioner
Reality Check 351 exemplar, 28 recensioner
Woof 329 exemplar, 15 recensioner
Into the Dark 309 exemplar, 16 recensioner
Oblivion 297 exemplar, 15 recensioner
A Fistful of Collars 297 exemplar, 22 recensioner
Över svart is 284 exemplar, 5 recensioner
End of Story 249 exemplar, 7 recensioner
The Sound and the Furry 245 exemplar, 18 recensioner
Nerve Damage 204 exemplar, 5 recensioner
Paw and Order 203 exemplar, 13 recensioner
Scents and Sensibility 192 exemplar, 21 recensioner
The Tutor 187 exemplar, 5 recensioner
Crying Wolf 152 exemplar, 5 recensioner
The Right Side 145 exemplar, 15 recensioner
Up All Night 144 exemplar, 6 recensioner
Arf 141 exemplar, 5 recensioner
The Fan 137 exemplar, 3 recensioner
A Cat Was Involved 136 exemplar, 14 recensioner
Delusion 114 exemplar, 7 recensioner
Heart of Barkness 113 exemplar, 5 recensioner
Bullet Point 87 exemplar, 4 recensioner
Lights Out 81 exemplar, 1 recension
Their Wildest Dreams 80 exemplar, 2 recensioner
Of Mutts and Men 68 exemplar, 8 recensioner
The Iggy Chronicles, Volume One 62 exemplar, 3 recensioner
Ondskans skugga 62 exemplar
Bow Wow 62 exemplar, 2 recensioner
Försvunnen 59 exemplar
The Fury of Rachel Monette 54 exemplar, 1 recension
Revolution #9 53 exemplar, 1 recension
Tender Is the Bite 51 exemplar, 4 recensioner
Ruff vs. Fluff 50 exemplar, 2 recensioner
Tail of Vengeance 50 exemplar, 3 recensioner
Santa 365 37 exemplar, 4 recensioner
It's a Wonderful Woof 28 exemplar, 5 recensioner
Quacky Baseball 24 exemplar, 2 recensioner
Tongues of Fire 20 exemplar
Falskt spår 20 exemplar
Giving to the Poor 18 exemplar
Paws vs. Claws 10 exemplar
Bark vs. Snark 3 exemplar, 1 recension
666: Number of the Beast (Bidragsgivare) 106 exemplar, 4 recensioner
The Atria International Book of Mysteries (Bidragsgivare) 14 exemplar, 1 recension

Spencer Quinn har 35 tidigare aktiviteter. (show)

Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertaget namn
Namn enligt folkbokföringen
Andra namn
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Födelsedatum
Avled
Begravningsplats
Kön
Nationalitet
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Land (för karta)
Födelseort
Dödsort
Dödsorsak
Bostadsorter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Utbildning
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Yrken
Relationer
Organisationer
Priser och utmärkelser
Agenter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Kort biografi
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
AKA: Peter Abrahams (born June 28, 1947) is an American writer of crime fiction for both adults and children. His works include Oblivion, The Tutor, The Fury of Rachel Monette, Hard Rain, The Fan, Crying Wolf, The Right Side (written under his pen name, Spencer Quinn), the Echo Falls Mysteries for children, and Lights Out, the last of which was nominated for an Edgar Award for best novel. Reality Check won the best young adult Edgar Award in 2011. Down the Rabbit Hole, first in the Echo Falls series, won the best children's/young adult Agatha Award in 2005. The Fan was adapted into a film starring Robert De Niro and directed by Tony Scott (1996).

His literary influences are Vladimir Nabokov, Graham Greene, and Ross Macdonald. Stephen King has referred to him as "my favorite American suspense novelist".

Born in Boston, Abrahams lives in Falmouth, Massachusetts, on Cape Cod. He is married and has four children including Rosie Gray. He graduated from Williams College in 1968.

Spencer Quinn lives on Cape Cod with his dog, Audrey. He is currently working on the next Chet and Bernie novel.
Särskiljningsnotis
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
A pseudonym of Peter Abrahams Please don't combine since there are multiple Peter Abrahams.

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

Medlemsbetyg

Medelbetyg: (3.74)
0.5 3
1 29
1.5 7
2 131
2.5 55
3 668
3.5 248
4 1019
4.5 112
5 481

Författarbilder (2)

   

(se alla 2 författarbilder)

Förbättra den här författaren

Kombinera/separera verk

Författaruppdelning

Spencer Quinn anses för närvarande vara "en enda författare". Om ett eller fler verk är av en annan författare med samma namn, separera författarna.

Inkluderar

Spencer Quinn består av 3 namn. Du kan granska och skilja namnen åt.

Kombinera med

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 164,388,839 böcker! | Topplisten: Alltid synlig