HemGrupperDiskuteraUtforskaTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.

Statistik för LibraryThing Lokalt

Statistik

De populäraste platserna

1005 W Burnside, Portland, OR 97209
Strand Bookstore (342 medlemmar)
828 Broadway, New York, NY 10003
Harvard Book Store (193 medlemmar)
1256 Massachusetts Avenue, Cambridge, MA 02138
1521 Tenth Avenue, Seattle, WA 98122
113-119 Charing Cross Road, London, WC2H 0EB United Kingdom
Seminary Co-op Bookstore (122 medlemmar)
5751 S. Woodlawn, Chicago, IL 60637
1628 16th Street, Denver, CO 80202
Blackwell's Oxford (115 medlemmar)
46-51 Broad Street, Oxford, OX1 3BQ United Kingdom
Boston Public Library (114 medlemmar)
700 Boylston Street, Boston, Massachusetts 02116
5th Avenue and 42nd Street, New York, NY 10018
Library of Congress (111 medlemmar)
10 First Street, SE, Washington, DC 20540
British Library (107 medlemmar)
96 Euston Road, London, NW1 2DB United Kingdom
Brookline Booksmith (100 medlemmar)
279 Harvard Street, Brookline, MA 02446-2908
Moe's Books (100 medlemmar)
2476 Telegraph Avenue, Berkeley, CA 94704
Book People (96 medlemmar)
603 N. Lamar Blvd, Austin, TX 78703
2526 East Colfax Avenue, Denver, CO 80206
Powell's - Hyde Park (91 medlemmar)
1501 East 57th Street, Chicago, IL 60637
Politics and Prose (89 medlemmar)
5015 Connecticut Avenue NW, Washington, DC 20008
1000 Fourth Ave., Seattle, WA 98104-1109
LibraryThing känner av samlingar
Brattle Book Shop (88 medlemmar)
9 West Street, Boston, Massachusetts 02111
801 S.W. 10th Avenue, Portland, OR 97205
1517 Connecticut Avenue NW, Washington, DC 20036
Shakespeare & Co (82 medlemmar)
37, rue de la Bûcherie, Paris, 75005 France
City Lights Books (82 medlemmar)
261 Columbus Avenue at Broadway, San Francisco, CA 94133
Green Apple Books (80 medlemmar)
506 Clement Street, San Francisco, CA 94118

Platser land för land

LandBoklådorBibliotek
United States13,34123,012
United Kingdom3,2335,395
France3,4494,817
Canada2,6514,480
Japan3,2671,949
Germany2,0841,555
Argentina3,052272
Australia1,1601,419
Spain7801,036
Sweden4181,375
Belgium5031,110
Netherlands935575
Italy587464
Finland311676
Uruguay237530
Denmark273477
Switzerland268466
New Zealand385323
Ireland183400
Chile44714
South Africa127293
Norway218201
Austria246132
Poland196123
Brazil175123
Mexico19757
Ecuador2324
Hong Kong98109
Colombia18225
Peru1959
Central African Republic1770
India9382
Venezuela1623
Taiwan29134
Czech Republic6494
Lithuania34118
Russian Federation12324
Portugal9927
Singapore5051
Israel6230
Greece4942
Slovenia3654
Paraguay862
Turkey5527
Bolivia800
Thailand3836
Croatia/Hrvatska3829
China4323
Malta263
Estonia3326
Serbia469
Hungary3321
Pakistan2029
Philippines3014
Tanzania2023
Romania339
Egypt1520
Indonesia323
Ukraine2410
Malaysia1617
Trinidad and Tobago228
Belize125
United Arab Emirates323
Slovak Republic205
Iceland159
Greenland221
Isle of Man137
Cayman Islands613
Latvia126
Luxembourg144
Macao98
Faroe Islands017
Puerto Rico413
Congo, The Democratic Republic of the151
Lebanon69
Vietnam510
Korea, Republic of85
Costa Rica76
Cyprus211
Guatemala84
Bermuda93
Andorra011
Georgia92
Myanmar29
Turks and Caicos Islands46
Bangladesh55
Nepal55
Virgin Islands, British46
Jersey73
Saudi Arabia19
Dominican Republic010
Gibraltar73
Liechtenstein09
Panama54
Bulgaria53
Nigeria35
Sri Lanka35
Kenya17
Suriname71
Monaco17
Bosnia and Herzegovina62
Senegal17
Cuba34
Guyana52
Guam07
Jordan06
Holy See (Vatican City State)15
Belarus51
Honduras32
Armenia32
Papua New Guinea23
Guernsey23
Bahrain14
Oman14
Qatar14
Morocco13
Namibia22
Antigua and Barbuda22
Moldova, Republic of22
French Guiana31
Swaziland04
New Caledonia40
Jamaica04
Cambodia04
Mozambique04
Libyan Arab Jamahiriya31
Zimbabwe04
Netherlands Antilles04
Brunei Darussalam21
Korea, Democratic People's Republic21
Syrian Arab Republic12
Bahamas12
Samoa21
Zambia03
Somalia12
Haiti12
Montenegro21
American Samoa12
Iran, Islamic Republic of03
Uganda12
Macedonia, The Former Yugoslav Republic03
Afghanistan12
Ghana02
Micronesia, Federated States of11
Saint Lucia20
Gambia11
European Union11
Tunisia11
British Indian Ocean Territory11
Bhutan02
Saint Helena11
San Marino02
Svalbard and Jan Mayen Islands02
Botswana02
Fiji20
Aruba02
Sudan02
Kuwait02
Guadeloupe02
Pitcairn Island02
Nicaragua02
Azerbaijan02
Vanuatu02
United States Minor Outlying Islands02
Cocos (Keeling) Islands02
Uzbekistan02
Mali02
Togo01
Albania01
Tristan da Cunha01
Ascension Island01
Montserrat01
Benin01
Aland Islands10
Angola01
South Georgia and the South Sandwich Isl01
Ethiopia01
Falkland Islands (Malvinas)01
Tonga10
Iraq01
Cameroon01
Burkina Faso01
Madagascar01
Antarctica01
Anguilla01
Malawi01
Algeria10
Palestinian Territory, Occupied10
Seychelles01
Cook Islands01
Lesotho01
Maldives01
Burundi01
Guinea-Bissau01
Kazakhstan01
Mauritius01
Lao People's Democratic Republic10
Barbados01
Cote d'Ivoire01
Saint Pierre and Miquelon01
El Salvador01
Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 164,422,067 böcker! | Topplisten: Alltid synlig