Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.

LibraryThing-författare:
M.E. Logan

M.E. Logan är en LibraryThing-författare, en författare som lägger upp sitt personliga bibliotek på LibraryThing.

Se M.E. Logans författarsida.

Sök bland melsbkss böcker

Slumpvis valda böcker från melsbkss bibliotek

Bingo av Rita Mae Brown

Fireship av Joan D. Vinge

Paradise av Toni Morrison

The Anastasia Syndrome and Other Stories av Mary Higgins Clark

Women At Risk: We Also Served av Noonie Fortin

Magic Mommas, Trembling Sisters, Puritans and Perverts: Essays on Sex and Pornography av Joanna Russ

Ladies av Doris Grumbach

Medlemmar med melsbkss böcker

RSS-flöden

Nyligen inlagda böcker

melsbkss recensioner

Recensioner av melsbkss böcker, förutom melsbkss

Medhjälparmedaljer

Common KnowledgeHelperFiverTenner

 

Medlem: melsbks

SamlingarNonfiction (7), Read (5), Historical Fiction (7), Ditt bibliotek (1,062), Läser just nu (2), Ska läsas (20), Lästa men inte ägda (25), Önskelista (5), Available for Trade (22), Author Signed (21), DW (2), Book Club Selection (7), Biography (23), Cookbooks (15), Favoriter (9), Genealogy (7), Lesbian (201), The Lesbian In Literature by Barbara Grier (2), Mystery (3), On Loan (3), Poetry (1), Reference (81), Romance (12), Science Fiction/Fantasy (184), Storage (41), Traded Away (32), Sold (10), Old Bank (3), Writing (12), Alla samlingar (1,163)

Recensioner41 recensioner

TaggarFiction (665), Woman Author (443), NonFiction (307), Lesbian (171), Lesbian Author (171), Science Fiction (153), Women Studies (78), Reference (75), Historical (45), Woman Author - Keyes Frances Parkinson (41) — se alla taggar

MediumUppgift saknas (26), Bok (1,136), Pappersbok (953), Ljudbok (8), E-bok (24), Okänd (1)

Molntaggmoln, författarmoln, taggspegel

Rekommendationer1 rekommendationer

Om migOnce upon a time, I was a compulsive reader. I even read the cereal boxes while eating breakfast. There wasn't enough books in the world for what I wanted to read so I started writing my own. I'm not a compulsive reader any more but I am an author.

Om mitt bibliotekOnce upon a time, I wanted to own a copy of every book in the world. I didn't give up that idea until I visited the Library of Congress. Now I'm trying to hold it down so I don't have to buy another storage building. I don't like e-books although I do acknowledge their convenience. I want to hold the book in my hand, make notes in the margins, feel the weight. Now I write, and have a few books of my own published. I like seeing them on the shelf. I can't do that with the e-book copies. A childhood dream come true.

Grupper100 Books in 2016 Challenge, 50 Book Challenge, 75 Books Challenge for 2016, Fans of Frances Parkinson Keyes, Girlybooks, Lesbian Bookworms, Writer-readers

FavoritförfattareMarion Zimmer Bradley, Trin Denise, Nicola Griffith, Frances Parkinson Keyes, J. M. Redmann (Gemensamma favoriter)

PlatserFavoriter

Andra favoriterMy Favorite Books

MedlemskapER. LibraryThing Förhandsrecensenter/Ge bort en bok

Också påWordpress

Riktigt namnM. E. Logan

Vistelseort32344

Kontotypoffentlig

URL:er /profile/melsbks (profil)
/catalog/melsbks (bibliotek)

Medlem sedanMay 6, 2009

Läser just nuTo Iraq & Back: On War and Writing av Jessica Scott
1493: Uncovering the New World Columbus Created av Charles C. Mann

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 156,919,140 böcker! | Topplisten: Alltid synlig