Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.

Sök bland polutroposs böcker

Slumpvis valda böcker från polutroposs bibliotek

Headed for the Blues: A Memoir av Josef Skvorecky

Mask of Apollo Pb av Mary Renault

Confessions of a Fallen Standard-Bearer av Andrei Makine

Modern English Poets av Anthony Mortimer

Go Tell It On the Mountain av James Baldwin

Reading Lolita in Tehran: A Memoir in Books av Azar Nafisi

The South av Colm Toibin

Medlemmar med polutroposs böcker

RSS-flöden

Nyligen inlagda böcker

polutroposs recensioner

Recensioner av polutroposs böcker, förutom polutroposs

Medhjälparmedaljer

FiverTenner

 

Medlem: polutropos

SamlingarDitt bibliotek (1,213)

Recensioner47 recensioner

Taggar1001 list (141), signed (82), literary criticism (74), Czech (56), Russia (46), thrillers (46), France (44), poetry (20), YA (20), mystery (10) — se alla taggar

MediumUppgift saknas (14), Bok (1,199), Pappersbok (1,084), Ljudbok (7)

Molntaggmoln, författarmoln, taggspegel

Om mig“The purpose of art is the lifelong construction of a state of wonder.” Glenn Gould

--------------------------------------------------​
I am rarely here now, am writing as much as I possibly can. Did want one and all to know that one of my stories, "The Year of the Dog" was nominated for the Pushcart Prize. The link to the story is here http://www.thiszine.org/fiction/the-year-of-the-dog-stancek?utm_source=Contribut...

I'd be delighted to talk to anyone interested about my writing.

--------------------------------------------------​

Polutropos, my LT name, is the key characterization of Odysseus by Homer. Some of its meanings: the man of many journeys, of many turns of mind, of many turns of language, of many figures of speech, of many twists and turns. We see through this word Odysseus’s lies but also his wisdom, his wanderings and his resourcefulness.

Om mitt bibliotekEclectic. In constant flux. Only a fraction currently on LT.

Grupper1001 Books to read before you die, Audiobooks, Author Theme Reads, Book Nudgers, Club Read 2009, Club Read 2010, Club Read 2011, Crime, Thriller & Mystery, Fans of Joyce Carol Oates, Group Reads - Literaturevisa alla grupper

FavoritförfattareJane Austen, Albert Camus, Karel Čapek, Joseph Conrad, Fyodor Dostoyevsky, Gustave Flaubert, E. M. Forster, Jaroslav Hašek, Homer, Alistair MacLeod, Cormac McCarthy, George Orwell, Annie Proulx, Salman Rushdie, J. D. Salinger, William Saroyan, Leo Tolstoy (Gemensamma favoriter)

PlatserFavoriter

FavoritbokhandelBook City (Annex)

MedlemskapER. LibraryThing Förhandsrecensenter/Ge bort en bok

Kontotypoffentlig

URL:er /profile/polutropos (profil)
/catalog/polutropos (bibliotek)

Medlem sedanMar 28, 2008

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 154,503,529 böcker! | Topplisten: Alltid synlig