Känner du till SantaThing, LibraryThings julklappsbyte?
avfärda
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.

Sök bland rmckeowns böcker

Medlemmar med rmckeowns böcker

RSS-flöden

Nyligen inlagda böcker

rmckeowns recensioner

Recensioner av rmckeowns böcker, förutom rmckeowns

Medhjälparmedaljer

Cover UploadingHelperFiverTennerFifteener

 

Medlem: rmckeown

SamlingarDitt bibliotek (8,021), Recovered books (3), Alla samlingar (8,021)

Recensioner784 recensioner

Taggarfiction (3,506), biography (437), LikelyStories (417), short stories (410), poetry (383), inscribed (367), Updike Collection (366), literary criticism (260), film (254), Algonquin Books of Chapel Hill (251) — se alla taggar

MediumUppgift saknas (234), Bok (7,439), Pappersbok (6,476), Ljudbok (31), E-bok (14), Ljudinspelning (5), Videoinspelning (265), DVD (80), VHS (3), Rulle/Film (1), Övriga (78), Noter (5), Karta (3), Kalender (44), Programvara (1)

Molntaggmoln, författarmoln, taggspegel

Om migWe have been married 845 weeks (we were married on 04/04/04). Ramona is a librarian and Jim is an English Professor at a small college in Texas. Talk about a match made in heaven! It was not so much a marriage as a merger of libraries, film, and CD collections.
--updated 4/5/2020

Om mitt bibliotekThis cataloging "disease" makes us want to expand our desert island shelf at least three-fold! We will have to pick a larger island on which to be marooned!

GrupperAlgonquin Readers Round Table, Anglophiles, BBC Radio 3 Listeners, Book Nudgers, Early Reviewers, Evolution, Fans of Joyce Carol Oates, Le Salon Littéraire du Peuple pour le Peuple, Librarians who LibraryThing, The Brontësvisa alla grupper

FavoritförfattareMargaret Atwood, Jane Austen, Ann Beattie, Elizabeth Berg, Charlotte Brontë, Anita Brookner, John Cheever, Billy Collins, Michael Cunningham, Richard Dawkins, George Eliot, Charles Frazier, Kaye Gibbons, Jane Hamilton, Homer, James Joyce, Barbara Kingsolver, Ian McEwan, Iris Murdoch, Joyce Carol Oates, Annie Proulx, Carl Sagan, Henri Troyat, Anne Tyler, John Updike, Patrick White, Jeanette Winterson (Gemensamma favoriter)

FavoritlistorBooks Read in 2020

Webbplatshttp://RabbitReaderBlog.com/

MedlemskapTinyCat. https://www.librarycat.org/lib/rmckeown
ER. LibraryThing Förhandsrecensenter/Ge bort en bok

Också påWordpress

Riktigt namnJim and Ramona McKeown

VistelseortWaco, TX

Kontotypoffentlig

URL:er /profile/rmckeown (profil)
/catalog/rmckeown (bibliotek)

Medlem sedanSep 3, 2005

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 152,667,746 böcker! | Topplisten: Alltid synlig