HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.
Hide this

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Bookmarks Are People Too! #1 (Here's Hank)…
Laddar...

Bookmarks Are People Too! #1 (Here's Hank) (utgåvan 2014)

av Henry Winkler (Författare), Scott Garrett (Illustratör)

Serier: Here's Hank (1)

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygOmnämnanden
1172185,376 (4)1
Hoping to land the lead in the class play, Hank freezes during his audition and is only able to buzz like a fly, inspiring his teacher to create a special role for him as a silent bookmark that saves the show when a rival suffers an attack of stage fright.
Medlem:lilyaustin
Titel:Bookmarks Are People Too! #1 (Here's Hank)
Författare:Henry Winkler (Författare)
Andra författare:Scott Garrett (Illustratör)
Info:Grosset & Dunlap (2014), 128 pages
Samlingar:Ditt bibliotek
Betyg:
Taggar:hard work, classroom, school, play

Verkdetaljer

Bookmarks Are People Too! #1 (Here's Hank) av Henry Winkler

Ingen/inga
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

» Se även 1 omnämnande

Visar 2 av 2
Hank is going to be involved in his class play, but can't seem to remember his lines. He continued to practice, but still got nervous when it came for him to recite his lines. He didn't get a speaking part, but ended up still getting a part in the play and overall saved the day with an incident that came about during the play.
  lilyaustin | Apr 25, 2017 |
I picked this up to read for my upcoming book club. The popular Hank Zipzer chapter book series branched out into a younger, beginning chapter series featuring Hank as a 2nd grader.

Hank is ready to tackle second grade. He's got a great teacher, a best friend, and he loves to make people laugh. Unfortunately, there are a few other things that aren't so great - like his reading, writing, math....well, school stuff in general. Hank is super excited when his teacher announced a school play but worried when he finds out that they have to read and memorize the script.

Hank meets a new friend, Ashley, works with his original friend, Frankie, has encounters with the class bully, issues with his father over his problems in school, but ultimately uses his ability to make people laugh to come out on top.

There are a few black and white, quirky illustrations and the book uses a font specifically designed for dyslexic and beginning readers.

Verdict: Fans of Roscoe Riley, Horrible Harry, and other good-hearted class clowns will enjoy this easier series that features a relatable boy with a sense of humor and academic struggles.

ISBN: 9780448479972; Published 2014 by Grosset & Dunlap; Purchased for the library
  JeanLittleLibrary | Nov 5, 2016 |
Visar 2 av 2
inga recensioner | lägg till en recension

» Lägg till fler författare

Författarens namnRollTyp av författareVerk?Status
Henry Winklerprimär författarealla utgåvorberäknat
Oliver, Linhuvudförfattarealla utgåvorbekräftat

Ingår i serien

Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga platser
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Priser och utmärkelser
Motto
Dedikation
Inledande ord
Citat
Avslutande ord
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På omslaget citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS
Kanonisk LCC

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

Hoping to land the lead in the class play, Hank freezes during his audition and is only able to buzz like a fly, inspiring his teacher to create a special role for him as a silent bookmark that saves the show when a rival suffers an attack of stage fright.

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Populära omslag

Snabblänkar

Betyg

Medelbetyg: (4)
0.5
1
1.5
2 1
2.5
3
3.5 1
4 1
4.5 1
5 2

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 162,507,574 böcker! | Topplisten: Alltid synlig