HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Laddar...

The Prometheus Option

av Jeff Kirk

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygDiskussioner
3Ingen/inga4,151,717 (4)Ingen/inga
StruvePharma used to make drugs. Then they hired one of the smartest people who ever lived, and went in a radical new direction. Their goal: to create a new kind of computer to solve the hardest problems of medicine, biology and physics.Working in secret for seven long years, they're on the verge of perfecting the most disruptive advance in the history of technology, but they're nearly out of money. They need more'much more'to finish their research.Days after their first demo to an investor, things go very, very wrong.Now they face the prospect of losing everything. As they struggle to keep the company from failing, they discover something that could upend science and change the world's balance of power forever. Traitors and spies set their plans in motion. They and their backers will risk anything to seize this technology and the people behind it.Heroes set out to stop them.The winner of this battle will gain the power to save humanity'or to destroy it.The Prometheus Option is a sprawling, suspenseful, action-filled near-future thriller in the tradition of Michael Crichton and Tom Clancy.… (mer)
Senast inlagd avdblume, vasimon, datrappert

Inga taggar

Ingen/inga
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

Inga recensioner
inga recensioner | lägg till en recension
Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga platser
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Motto
Dedikation
Inledande ord
Citat
Avslutande ord
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På omslaget citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS
Kanonisk LCC

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

StruvePharma used to make drugs. Then they hired one of the smartest people who ever lived, and went in a radical new direction. Their goal: to create a new kind of computer to solve the hardest problems of medicine, biology and physics.Working in secret for seven long years, they're on the verge of perfecting the most disruptive advance in the history of technology, but they're nearly out of money. They need more'much more'to finish their research.Days after their first demo to an investor, things go very, very wrong.Now they face the prospect of losing everything. As they struggle to keep the company from failing, they discover something that could upend science and change the world's balance of power forever. Traitors and spies set their plans in motion. They and their backers will risk anything to seize this technology and the people behind it.Heroes set out to stop them.The winner of this battle will gain the power to save humanity'or to destroy it.The Prometheus Option is a sprawling, suspenseful, action-filled near-future thriller in the tradition of Michael Crichton and Tom Clancy.

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

LibraryThing-författare

Jeff Kirk är en LibraryThing-författare, en författare som lägger upp sitt personliga bibliotek på LibraryThing.

profilsida | författarsida

Pågående diskussioner

Ingen/inga

Populära omslag

Snabblänkar

Betyg

Medelbetyg: (4)
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4 1
4.5
5

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 207,001,779 böcker! | Topplisten: Alltid synlig