HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.
Hide this

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Laddar...

Batter Up Wombat

av Helen Lester

Andra författare: Lynn Munsinger (Illustratör)

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygDiskussioner
9314226,928 (3.56)Ingen/inga
An Australian wombat joins the Champs baseball team, and even though he is disastrously ignorant about the game, his innate talents save everyone when a tornado suddenly strikes.
Ingen/inga
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

Visa 1-5 av 14 (nästa | visa alla)
An Australian wombat joins the Champs baseball team, and even though he is disastrously ignorant about the game, his innate talents save everyone when a tornado suddenly strikes.
  CECC9 | Mar 25, 2018 |
This is a fantasy book about a wombat from Australia who comes to join a baseball team of other animals. The animals on the team are trying to teach the wombat the rules of baseball, but he keeps taking the idioms they say seriously, for instnace, when told to steal second base, he literally went over and picked it up off the ground and stole it. I think this book would be very good for the primary grade levels. It is very funny and intriguing, and kids can seem to relate to it aswell.
  jkibbey | Apr 10, 2017 |
Fans of both Amelia Bedelia and Tacky the Penguin will enjoy this story of a Wombat who doesn't know how to play baseball, but does have another skill that proves very important to the team, and the opponents, and the fans.... ?I sure giggled, and of course the ending is perfect. ( )
  Cheryl_in_CC_NV | Jun 6, 2016 |
This is a fantasy book about a wombat from Australia who comes to join a baseball team of other animals. The animals on the team are trying to teach the wombat the rules of baseball, but he keeps taking the idioms they say seriously, for instnace, when told to steal second base, he literally went over and picked it up off the ground and stole it. I think this book would be very good for the primary grade levels. It is very funny and intriguing, and kids can seem to relate to it aswell. ( )
  kfrost32 | Nov 20, 2015 |
Funny! ( )
  CateK | Jun 2, 2013 |
Visa 1-5 av 14 (nästa | visa alla)
inga recensioner | lägg till en recension

» Lägg till fler författare (2 möjliga)

Författarens namnRollTyp av författareVerk?Status
Helen Lesterprimär författarealla utgåvorberäknat
Munsinger, LynnIllustratörmedförfattarealla utgåvorbekräftat
Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Viktiga platser
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Priser och utmärkelser
Motto
Dedikation
Inledande ord
Citat
Avslutande ord
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På baksidan citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

An Australian wombat joins the Champs baseball team, and even though he is disastrously ignorant about the game, his innate talents save everyone when a tornado suddenly strikes.

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Snabblänkar

Populära omslag

Betyg

Medelbetyg: (3.56)
0.5
1 1
1.5
2 1
2.5 1
3 2
3.5 1
4 8
4.5
5 2

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 158,843,780 böcker! | Topplisten: Alltid synlig