HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.
Hide this

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Laddar...

Venus i päls (1870)

av Leopold von Sacher-Masoch

Andra författare: Se under Andra författare.

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygOmnämnanden
1,3632210,145 (3.49)35
Venus in Furs' describes the obsessions of Severin von Kusiemski, a European nobleman who desires to be enslaved to a woman. Severin finds his ideal of voluptuous cruelty in the merciless Wanda von Dunajew. This is a passionate and powerful portrayal of one man's struggle to enlighten and instruct himself and others in the realm of desire. Published in 1870, the novel gained notoriety and a degree of immortality for its author when the word "masochism" - derived from his name - entered the vocabulary of psychiatry. This remains a classic literary statement on sexual submission and control.… (mer)
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

» Se även 35 omnämnanden

engelska (20)  italienska (1)  franska (1)  Alla språk (22)
Visa 1-5 av 22 (nästa | visa alla)
Boring.
Maybe it's a classic but I found it tedious and a bit meh. Gave up about one fourth of the way in. ( )
  mjhunt | Jan 22, 2021 |
Comme un tourbillon, une chute dans un délire sadomasochiste où le encore pire succède au pire jusqu’à…

Un livre à la noirceur gothique impressionnant de maîtrise et de construction. ( )
  noid.ch | Nov 8, 2020 |
“Shiny, shiny, shiny boots of leather/Whiplash girlchild in the dark/Comes in bells, your servant, don't forsake him/Strike, dear mistress, and cure his heart.” The Velvet Underground performed “Venus in Furs” in their 1967 self-titled album. The song was about the novel of the same name, written in 1870 by an Austrian history professor named Leopold von Sacher-Masoch. Many more people have heard of the psychological condition than read his book, although this might change with the popularity of Fifty Shades of Grey. Venus in Furs is a literary ur-text, a book that establishes a genre and its conventions. (The Lord of the Rings is an ur-text of the epic fantasy genre.)

Masoch’s name is forever linked with another erotic philosopher, the Marquis de Sade. The nineteenth century German sexologist Richard von Krafft-Ebing linked the two writers together when he used the term sadomasochism to describe a particular sexual peculiarity involving pain and power. Krafft-Ebing wrote Psychopathia Sexualis in 1886 and inventories over 200 case studies. This work is the reason people lump together Masoch’s work with Sade’s, despite each author espousing radically different philosophies and writing styles. Masoch’s style is more symbolic and impressionistic, lacking the verbal crudity and explicitness of Sade.

Venus in Furs is the story of a man named Severin and his desire to become the slave of Wanda. Masoch planned the novel as part of a larger work called The Legacy of Cain. (Unlike the works of Sade, most of Masoch’s works have not been translated.) In a book length essay entitled Masoch: Coldness and Cruelty, French philosopher Gilles Deleuze explains how masochistic fantasies occur throughout Masoch’s work, but these scenes were linked to ethnic rituals and patriotic sentiment. Masoch lived in the Austro-Hungarian Empire, a multiethnic monarchy that had been ruled by the Hapsburg dynasty since the sixteenth century. In his other works, Masoch wrote about the empire’s various ethnic minorities.

The central narrative is what makes people uncomfortable. Not only does Severin reduce himself to the status of slave, but also he does so willfully. The term slavery should be properly qualified in this context. In the world of Venus in Furs and in the BDSM community at large, slaves and masters are roles. Temporary and theatrical, Severin makes him a slave through her signing a contract. Unlike the torture porn of Fifty Shades of Grey, which exists more within the Sadean universe, Severin and Wanda create ritualized tablueas. Deleuze relates how these scenes have the frozen quality of photography, then a burgeoning technology.

What is one to make of a situation where an individual willfully dehumanizes him or herself? It is a tricky subject, investigated by psychologists and literary theorists. However, unlike chattel slavery or international sex trafficking, these contractual situations have a definite termination. It is also another means for individuals to receive personal satisfaction. The discomfort comes when readers or self-righteous politicians feel the need to judge Severin’s kinks. Just because his desire to be enslaved superficially resembles America’s peculiar institution doesn’t make it morally wrong like American slavery. In fact, connecting the two is both intellectually dishonest and inaccurate. (America’s fetish for sexual regulation, repression, and oppression is causing enough heartache and hypocrisy this election cycle.)

So what does Venus in Furs tell us about being human? Masoch illustrates the linkages between power and desire. One should not prejudge the predilections of others, except where health and minors are concerned. Being human also means that some of our fellow beings don’t automatically desire to be the dominant figure. Some, like Masoch, desire to be the subservient member of the scenario. But one shouldn’t see this behavior as existing in a psychological vacuum, since Masoch tied his literary works with his commitment to championing the rights of ethnic minorities within the Austro-Hungarian empire. With Venus in Furs the personal is the political.

https://driftlessareareview.com/2012/09/21/cclap-fridays-on-being-human-venus-in... ( )
  kswolff | Sep 20, 2020 |
Que maravilha seria ler isso em 1870! Severin é um caso fascinante e preciso ler os textos de Freud sobre Masoch imediatamente. Mas o que impressiona mesmo é o quanto Masoch foi um proto-feminista que pregava os direitos iguais para as mulheres, só assim os relacionamentos seriam em pé de igualdade sem que houvessem posições de submissão ou poderio. Estou encantada e fatalmente o lerei novamente daqui cinco anos... ( )
  Adriana_Scarpin | Jun 12, 2018 |
Leopold von Sacher-Masoch žil v letech 1836 - 1895 a umělecko-myšlenkový směr bující v jeho době byl romantismus. A Masoch BYL romantik! - chtěl svou tvorbou popsat přírodní dějiny člověka, vypsat vášně a pudy, kterými je člověk zmítán. Romantická estetika přece prosazuje do popředí nespoutanost, vášnivé city, mnohotvárnost, bohatost a až bizarnost. Odsuzuje chladnou rozumovou racionálnost a nadšeně vítá vše bouřlivé a temperamentní. Nekriticky se též staví k uplynulým časům (hlavně k období antiky) a je fascinována přírodou a přírodními ději.

To vše můžeme v Masochově tvorbě nalézt: on sám sice nebyl asi špatným spisovatelem, nicméně jeho díla, kde hlavní roli jeho v zájmu hrál komponovaný cyklus o lásce, do kterého patří i Venuše v kožichu, jsou pozapomenuta a známá je jen právě ta Venuše. A to nikoliv díky její literární hodnotě, nýbrž kvůli sexuální deviaci, kterou popisuje.

Není důvod nevěřit, že by Masoch touto úchylkou netrpěl - příběh je velmi realistický a dá se z něj usuzovat, že si ho i částečně prožil a zčásti do něj projektoval své touhy. Nebylo pravděpodobně jednoduché žít s touto sexuální preferencí, tudíž Masoch celý život hledal ženu - Bohyni, která by ho uspokojila. Nejen sexuálně, ale aby to byla žena, před kterou lze padnout na kolena, oddat se jí a stát se jejím otrokem.

Masochovo hledání ženy- Bohyně se začalo již v raném dětství: to byl svědkem zloby své krásné příbuzné a krom toho, že ona ho přísně trestala, což se mu líbilo, viděl taktéž, jak o trest žebrá i její choť. Od té doby se nejspíš snažil své úchylné fantazie zrealizovat a mnohdy se mu to i povedlo. Krom motivu kruté trestající a zároveň krásné ženy se ve Venuši objevuje i tématika ženské nevěry: té byl též obětí. Po takovém zážitku střídal řadu sadistickch milenek a s jednou z nich i uzavřel otrockou smlouvu. Téma upsání se své Vládkyni objevující se i ve Venuši dává D/s vztahům jiný rozměr: Masoch si toho byl asi vědom; viděl, že tímto se vydává vskutku naprosto všanc a tohoto ideálu se snažil i dojít. Bolest z mučení Královnou, které bezvýhradně náleží a zároveň utrpení z její nevěry: to vše vypsal ve Venuši a v životě toužil si tuto trýzeň prožít prožít.

Vášnivé romantické dílo, jakým Venuše je, mu - jak bylo v romantismu zvykem - vyneslo řadu fanatických obdivovatelek toužících stát se jeho Paní. Není tedy divu, že s jednou z nich navázal vztah, do kterého vložil veškeré své naděje. Avšak tato žena nedokázala jeho perverzní touhy brzdit, ba je posilovala, ale zpětně je již nedovedla unést. Nebyla prostě silnou dominantní ženou, která bude tvrdou přísnou rukou svého otroka vést. Nakonec i ona mu utekla s jiným mužem a tak není divu, že Masoch viděl jako východisko ze svých deviantních fantazií v totálním vyléčení.

A právě o tom je příběh Venuše v kožichu - v něm Masochovo alter-ego, mladý šlechtic Severin, potká v karpatských lázních unuděnou mladou jižanskou šlechtičnu Wandu von Dunajew. Fascinuje ho představa, kterak Venuše - římská bohyně - trpí v chladném severském světě, který tolik ničí její ohnivou náturu. Takové ženě, jejímu temperamentnímu rozohnění se on chce oddat a ve Wandě takovouto Bohyni objeví. Ona, otrávená nenápaditými muži bez fantazie a jiskry, je pobavena Severinovým vášnivým poblouzněním a tak svolí ke hře na Vládkyni a otroka. Samotná se sice děsí toho, jak moc má muže v rukou, ale na druhou stranu ji to baví. Je zprvu vyplašená z toho, že se v ní skrývající sadistické tendence, ale její šlechtické manýry se na druhou stranu tím dokonale uspokojují: sepíše se Severinem otrockou smlouvu a vzhledem k tomu, že on je téměř bez finančních prostředků, stává se tak na ní totálně závislý. Dá mu i jiné, otrocké jméno a odcestuje s ním do Itálie, kde on musí vystupovat pouze v roli jejího otroka. Wanda se již nestydí, ho tělesně týrat a záhy ho mučí i duševně: koketuje s jinými muži a s jedním z nich ho i krutě poníží. Nechá Severina svým milencem zbičovat a zmizí. Severin sestrojil z Wandy vražedný nástroj a sám se stal jeho obětí; aspoň takzo se popisuje.

Pravděpodobně mučivé pocity ze své deviace ho vedly k názoru, že vyléčením je vytlučení klínu klínem: když Severina na konci jejich italského pobytu Wandin milenec zbičuje až k mdlobám, tak se on vrátí do rodného Haliče a je si vědom toho, že ženě buď musí sloužit, nebo být jejím Pánem. Stává se tedy přísným pedantickým šlechticem trestajícím za každé provinění své služebné a pošetilým mladíkům, kteří by náhodou v ženě viděli Bohyni, tento bláznivý nápad rozmlouvá.

Tento anti-FemDom konec není ani tak úlitba společenské konvenci, jako Masochova zoufalá touha nějak vyléčit svou trýznivou úchylku. Ale jak jeho život sám naznačuje - tento switchovací způsob nejen, že je nemožný, ale také nic nevyřeší. Každopádně Venuše v kožichu je popisem klasického FemDom vztahu: Severin je šlechtic, který se dobrovolně stává otrokem nádherné ženy a tuto svou pozici stvrzuje podpisem otrocké smlouvy a přijetím otrockého jména. Všechno to jsou atributy, které tak nějak chápeme jako „povinné“ při plném D/s vztahu.

Novela o bezcitné krásce choulící se do kožichu a pohrávající si s bičem, rozněcuje fantazie umělců a tak bývá její motiv často umělecky ztvárňován - mimo jiné připomeňme píseň Lou Reeda „Venuše v kožichu“. Samozřejmě ani filmové přepisy nechybí: já osobně jsem před osmi lety na 30. filmovém festivalu v Karlových Varech viděla filmové zpracování od holandského režiséra Maartje Seyfertha, který byl literární předloze věrný až běda. ( )
  mountbatten | Oct 26, 2017 |
Visa 1-5 av 22 (nästa | visa alla)
inga recensioner | lägg till en recension

» Lägg till fler författare (52 möjliga)

Författarens namnRollTyp av författareVerk?Status
Leopold von Sacher-Masochprimär författarealla utgåvorberäknat
Mackensen, GerdIllustratörmedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Savage, FernandaÖversättaremedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga platser
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Priser och utmärkelser
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Motto
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
God did punish him. and deliver him into the hands of a woman.

- Judith 16:7
Dedikation
Inledande ord
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
My company was charming.
Citat
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
"If the foundation of marriage depends on equality and agreement, it is likewise true that the greatest passions rise out of opposites. We are such opposites, almost enemies. That is why my love is part hate, part fear. In such a relation only one can be hammer and the other anvil. I wish to be the anvil. I cannot be happy when I look down upon the woman I love. I want to adore a woman, and this I can only do when she is cruel towards me."
"I really believe," said Wanda thoughtfully, "that your madness is nothing but a demonic, unsatisfied sensuality. Our unnatural way of life must generate such illnesses. Were you less virtuous, you would be completely sane."
Never feel secure with the woman you love, for there are more dangers in woman's nature than you imagine. Women are neither as good as their admirers and defenders maintain, nor as bad as their enemies make them out to be. Woman's character is characterlessness. The best woman will momentarily go down into the mire, and the worst unexpectedly rises to deeds of greatness and goodness and puts to shame those that despise her. No woman is so good or so bad, but that an any moment she is capable of the most diabolical as well as of the most divine, of the filthiest as well as of the purest, thoughts, emotions, and actions.
"I believe," she said, "that to hold a man permanently, it is vitally important not to be faithful to him. What honest woman has ever been as devotedly loved as a hetaira?"
A slap in the face is more effective than ten lectures. It makes you understand very quickly, especially when the instruction is by the way of a small woman's hand.
Avslutande ord
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
(Klicka för att visa. Varning: Kan innehålla spoilers.)
Särskiljningsnotis
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
This work contains only "Venus in furs"--please don't combine it with editions containing other stories, or graphic novel adaptations.
Förlagets redaktörer
På baksidan citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

Venus in Furs' describes the obsessions of Severin von Kusiemski, a European nobleman who desires to be enslaved to a woman. Severin finds his ideal of voluptuous cruelty in the merciless Wanda von Dunajew. This is a passionate and powerful portrayal of one man's struggle to enlighten and instruct himself and others in the realm of desire. Published in 1870, the novel gained notoriety and a degree of immortality for its author when the word "masochism" - derived from his name - entered the vocabulary of psychiatry. This remains a classic literary statement on sexual submission and control.

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Snabblänkar

Populära omslag

Betyg

Medelbetyg: (3.49)
0.5
1 5
1.5 3
2 22
2.5 9
3 80
3.5 26
4 76
4.5 3
5 38

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 157,919,783 böcker! | Topplisten: Alltid synlig