HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Laddar...

More than Words: So Many Ways to Say What We Mean

av Roz MacLean

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygDiskussioner
311774,861Ingen/ingaIngen/inga
"Nathan doesn't say much. He sure has a lot on his mind, though. At school, Nathan quietly observes the ways his peers communicate. Even when they're not talking, they're expressing themselves in all sorts of ways! By witnessing the beauty of communication diversity, Nathan learns and shows his classmates the essential lesson: Not only does everyone have something to say, but seeking to understand one another can be the greatest bridge to friendship and belonging. This illustrated picture book explores and celebrates the many forms of expression--signing, speaking, singing, smiling, among others--and culminates in a story about connection and understanding"--Book jacket flap. In the tradition of All Are Welcome and The Day You Begin comes a touching picture book about the many unique ways we communicate, and how we can better listen to and respect these different modes of expression.--… (mer)
Ingen/inga
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

Reading Level: Grades K-3
Awards:
  darciallison | Dec 7, 2023 |
inga recensioner | lägg till en recension
Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Viktiga platser
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Motto
Dedikation
Inledande ord
Citat
Avslutande ord
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På omslaget citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS
Kanonisk LCC

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

"Nathan doesn't say much. He sure has a lot on his mind, though. At school, Nathan quietly observes the ways his peers communicate. Even when they're not talking, they're expressing themselves in all sorts of ways! By witnessing the beauty of communication diversity, Nathan learns and shows his classmates the essential lesson: Not only does everyone have something to say, but seeking to understand one another can be the greatest bridge to friendship and belonging. This illustrated picture book explores and celebrates the many forms of expression--signing, speaking, singing, smiling, among others--and culminates in a story about connection and understanding"--Book jacket flap. In the tradition of All Are Welcome and The Day You Begin comes a touching picture book about the many unique ways we communicate, and how we can better listen to and respect these different modes of expression.--

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Pågående diskussioner

Ingen/inga

Populära omslag

Snabblänkar

Betyg

Medelbetyg: Inga betyg.

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 205,892,986 böcker! | Topplisten: Alltid synlig