HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.
Hide this

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

The Power of the Dog : A Novel av Thomas…
Laddar...

The Power of the Dog : A Novel (urspr publ 1967; utgåvan 2001)

av Thomas Savage (Författare)

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygOmnämnanden
245981,666 (4.06)5
"A pitch-perfect evocation of time and place" (Boston Globe) for fans of East of Eden and Brokeback Mountain. This new edition, with an afterword by Annie Proulx, marks the return of one of the most powerful and distinctive voices in the literature of the American West. Set in 1920s Montana, this compelling domestic drama tells the story of two brothers -- and of the woman and young boy, mother and son, whose arrival on the brothers' ranch shatters an already tenuous peace. From the novel's startling first paragraph to its very last word, Thomas Savage's voice -- and the intense passion and cruelty of his characters -- holds readers in thrall. Soon to be a major Netflix film by Jane Campion, starring Benedict Cumberbatch and Kirsten Dunst.… (mer)
Medlem:pallih
Titel:The Power of the Dog : A Novel
Författare:Thomas Savage (Författare)
Info:Back Bay Books (2001), Edition: 1st Back Bay pbk. ed, 304 pages
Samlingar:Ditt bibliotek
Betyg:
Taggar:Ingen/inga

Verkdetaljer

The Power of the Dog : A Novel av Thomas Savage (Author) (1967)

Ingen/inga.

Ingen/inga
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

» Se även 5 omnämnanden

Visa 1-5 av 9 (nästa | visa alla)
If I could give it 3.75 I would. I don't think it deserves a 4 as it somehow has quite a slow introduction despite being quite a short book! The main characters are well rounded and fully formed, despite being a bit black and white in places, although this was somewhat redeemed by the ending. The landscape plays a big role in the story, almost being a character in its own right. I probably should have spotted the main revelation of the book earlier but somehow didn't see it. Generally a well constructed book and worth persevering with if you're struggling to get through. ( )
  fothpaul | Jun 27, 2018 |
The story was alright, about two brothers who live together on a ranch they own in 1920's Montana. Phil is a severely repressed homosexual, who hides it by overcompensating in all manly ways, and by being at times sadistically cruel, especially to his gentle younger brother George. When George marries and brings a widowed woman and her son to live on the ranch Phil steps up his mean cruel streak.
The writing is fantastic, but it loses a star for its predictability. I will definitely look for other books by this outstanding writer. ( )
  zmagic69 | Nov 29, 2016 |
I didn't warm to this story at all - sorry.
The characters were not believable. Very formulaic. ( )
  Welsh_eileen2 | Feb 13, 2016 |
Originally published in 1967 and reissued in 2001, this is a powerful and very tense narrative of life in a remote western ranching community where one of the protagonists is a repressed homosexual wreaking hellish malicious havoc on everyone around him until the diabolical ending. Many other themes run through this work; the western landscape, isolation, family, money, bullying. ( )
  St.CroixSue | Sep 9, 2013 |
1/2 gelezen; het verhaal komt tot stilstand
  leestgraag | Oct 8, 2010 |
Visa 1-5 av 9 (nästa | visa alla)
inga recensioner | lägg till en recension

» Lägg till fler författare

Författarens namnRollTyp av författareVerk?Status
Savage, ThomasFörfattareprimär författarealla utgåvorbekräftat
Bergsma, PeterÖversättaremedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Corbetta, LuisaÖversättaremedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Furlan, PierreÖversättaremedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Proulx, AnnieÖversättaremedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga platser
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Priser och utmärkelser
Motto
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Deliver my soul from the sword,
My darling from the power of the dog.


- Psalms
Dedikation
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
For my wife
Inledande ord
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Phil always did the castrating;
Citat
Avslutande ord
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På baksidan citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

"A pitch-perfect evocation of time and place" (Boston Globe) for fans of East of Eden and Brokeback Mountain. This new edition, with an afterword by Annie Proulx, marks the return of one of the most powerful and distinctive voices in the literature of the American West. Set in 1920s Montana, this compelling domestic drama tells the story of two brothers -- and of the woman and young boy, mother and son, whose arrival on the brothers' ranch shatters an already tenuous peace. From the novel's startling first paragraph to its very last word, Thomas Savage's voice -- and the intense passion and cruelty of his characters -- holds readers in thrall. Soon to be a major Netflix film by Jane Campion, starring Benedict Cumberbatch and Kirsten Dunst.

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Snabblänkar

Populära omslag

Betyg

Medelbetyg: (4.06)
0.5
1 2
1.5 1
2 2
2.5 1
3 5
3.5 2
4 19
4.5 5
5 21

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 155,532,611 böcker! | Topplisten: Alltid synlig