HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Känner du till SantaThing, LibraryThings julklappsbyte?
avfärda
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.
Hide this

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Laddar...

Kuslig likhet (1993)

av Patricia Cornwell

Andra författare: Se under Andra författare.

Serier: Kay Scarpetta (4)

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygOmnämnanden
4,873471,607 (3.65)21
"A knockout" (People) of a thriller from #1 New York Times bestselling author Patricia Cornwell featuring medical examiner Kay Scarpetta. "Killing me won't kill the beast" are the last words of rapist-murderer Ronnie Joe Waddell, written four days before his execution. But they can't explain how medical examiner Dr. Kay Scarpetta finds Waddell's fingerprints on another crime scene--after she'd performed his autopsy. If this is some sort of game, Scarpetta seems to be the target. And if the next victim is someone she knows, the punishment will be cruel and unusual...… (mer)
Senast inlagd avprivat bibliotek, Doctorv, DaisyStLibrary, Witcher, morrislibrary, xrissley, Arina40, homehints1001

Ingen/inga.

Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

» Se även 21 omnämnanden

engelska (40)  spanska (3)  nederländska (2)  danska (1)  franska (1)  Alla språk (47)
Visa 1-5 av 47 (nästa | visa alla)
Ein Dreizehnjähriger wird brutal ermordet - Kay Scarpetta ermittelt

Unter großem öffentlichen Protest wird Ronnie Joe Waddel in Virginia auf dem elektrischen Stuhl hingerichtet. Wenig später wird Gerichtsmedizinerin Dr. Kay Scarpetta zu einem besonders grausamen Tatort gerufen: Ein Dreizehnjähriger ist brutal ermordet worden. Die Spuren am Tatort und die Vorgehensweise des Täters lassen nur einen möglichen Schluss zu: Joe Waddel muss der Mörder sein. Doch der lag zum Zeitpunkt der Tat schon auf Scarpettas Obduktionstisch ... Ein Hingerichteter, der weitermordet?
  Fredo68 | May 14, 2020 |
Mejora la serie. Y que preanuncian un par de libros mas de la serie ( )
  gneoflavio | Jul 31, 2019 |
I know that I have read several of the books in this series, but it has been awhile. I wasn't sure if I had already read this one, but after starting it, I knew that I hadn't. I enjoyed reading this book. I like stories about medical examiners. It seems like an interesting career. This book was a pleasure to read. It was well written, and held my interest throughout. Even the parts that were more character exposition than action were interesting. I love her niece Lucy. I remember her from future books in the series, and it was nice to see her at an earlier age.

The central mystery was interesting. The fingerprints of a man recently executed start showing up at crime scenes. And there appears to be a connection to someone in Dr. Scarpetta's office. I enjoyed watching her figure out what was happening, although I was sad to think that that level of corruption and deceit could occur.

Reading this book made me want to read the rest of the books in this series. ( )
  readingover50 | Jun 11, 2019 |
Wow! What a ride this book had a lot of twists and turns. This book never let up until the end. Talking about an action packed thriller. Love Kay Scarpetta can't wait to see what she's up too in the next one. ( )
  CurlUpAndRead | Jun 10, 2019 |
This was a well-paced and interesting mystery/thriller. It's nothing life-changing, but Cornwell knows how to tell an engaging story with enough technical details to make you feel like you're learning something without feeling like you're reading a forensics textbook. If you like "smart" crime dramas in the vein of "Bones" or "Criminal Minds," it's certainly worth your time. Fourth in a series featuring Virginia Chief Medical Examiner Kay Scarpetta. ( )
  TheBentley | Nov 9, 2017 |
Visa 1-5 av 47 (nästa | visa alla)
inga recensioner | lägg till en recension

» Lägg till fler författare (18 möjliga)

Författarens namnRollTyp av författareVerk?Status
Patricia Cornwellprimär författarealla utgåvorberäknat
Beltran, CarlosOmslagsformgivaremedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga platser
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Priser och utmärkelser
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Motto
Dedikation
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
This book is for the inimitable Dr. Marcella Fierro.
(You taught Scarpetta well.)
Inledande ord
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
It is two weeks before Christmas.
Citat
Avslutande ord
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
(Klicka för att visa. Varning: Kan innehålla spoilers.)
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På baksidan citeras
Ursprungsspråk
Information från den tyska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Kanonisk DDC/MDS

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska (2)

"A knockout" (People) of a thriller from #1 New York Times bestselling author Patricia Cornwell featuring medical examiner Kay Scarpetta. "Killing me won't kill the beast" are the last words of rapist-murderer Ronnie Joe Waddell, written four days before his execution. But they can't explain how medical examiner Dr. Kay Scarpetta finds Waddell's fingerprints on another crime scene--after she'd performed his autopsy. If this is some sort of game, Scarpetta seems to be the target. And if the next victim is someone she knows, the punishment will be cruel and unusual...

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Snabblänkar

Populära omslag

Betyg

Medelbetyg: (3.65)
0.5
1 7
1.5 2
2 60
2.5 12
3 288
3.5 55
4 339
4.5 17
5 149

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 152,606,221 böcker! | Topplisten: Alltid synlig