HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.
Hide this

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Sleeping by the Mississippi av Alec Soth
Laddar...

Sleeping by the Mississippi (utgåvan 2017)

av Alec Soth (Författare)

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygDiskussioner
991208,084 (4.39)Ingen/inga
Evolving from a series of road trips along the Mississippi River, Alec Soth's Sleeping by the Mississippi captures America's iconic yet oft-neglected "third coast." Soth's richly descriptive, large format color photographs describe an eclectic mix of individuals, landscapes, and interiors. Sensuous in detail and raw in subject, his book elicits a consistent mood of loneliness, longing and reverie. "In the book's forty-six ruthlessly edited pictures," writes Anne Wilkes Tucker, "Soth alludes to illness, procreation, race, crime, learning, art, music, death, religion, redemption, politics, and cheap sex... The coherence of the project places Soth's book exactly within the tradition of Walker Evans' American Photographs and Robert Frank's The Americans." Like Frank's classic book, Sleeping by the Mississippi merges a documentary style with a poetic sensibility. The Mississippi is less the subject of the book than its organizing structure. Not bound by a rigid concept or ideology, the series is created out of a quintessentially American spirit of wanderlust. This is the third print run and third new cover of a book which has become one of the most highly collected and widely acclaimed photo-books of recent times.… (mer)
Medlem:minnesotaj
Titel:Sleeping by the Mississippi
Författare:Alec Soth (Författare)
Info:MACK BOOKS (2017), Edition: First Edition, 120 pages
Samlingar:Fiction & Memoir
Betyg:
Taggar:Ingen/inga

Verkdetaljer

Sleeping by the Mississippi av Alec Soth

Ingen/inga.

Ingen/inga
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

inga recensioner | lägg till en recension

» Lägg till fler författare (3 möjliga)

Författarens namnRollTyp av författareVerk?Status
Alec Sothprimär författarealla utgåvorberäknat
Hampl, PatriciaFörordmedförfattarevissa utgåvorbekräftat
Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Viktiga platser
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Priser och utmärkelser
Motto
Dedikation
Inledande ord
Citat
Avslutande ord
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På baksidan citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

Evolving from a series of road trips along the Mississippi River, Alec Soth's Sleeping by the Mississippi captures America's iconic yet oft-neglected "third coast." Soth's richly descriptive, large format color photographs describe an eclectic mix of individuals, landscapes, and interiors. Sensuous in detail and raw in subject, his book elicits a consistent mood of loneliness, longing and reverie. "In the book's forty-six ruthlessly edited pictures," writes Anne Wilkes Tucker, "Soth alludes to illness, procreation, race, crime, learning, art, music, death, religion, redemption, politics, and cheap sex... The coherence of the project places Soth's book exactly within the tradition of Walker Evans' American Photographs and Robert Frank's The Americans." Like Frank's classic book, Sleeping by the Mississippi merges a documentary style with a poetic sensibility. The Mississippi is less the subject of the book than its organizing structure. Not bound by a rigid concept or ideology, the series is created out of a quintessentially American spirit of wanderlust. This is the third print run and third new cover of a book which has become one of the most highly collected and widely acclaimed photo-books of recent times.

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Snabblänkar

Populära omslag

Betyg

Medelbetyg: (4.39)
0.5
1
1.5
2
2.5
3 3
3.5
4 4
4.5 2
5 9

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 154,475,831 böcker! | Topplisten: Alltid synlig