HemGrupperDiskuteraMerTidsandan
Sök igenom hela webbplatsen
Denna webbplats använder kakor för att fungera optimalt, analysera användarbeteende och för att visa reklam (om du inte är inloggad). Genom att använda LibraryThing intygar du att du har läst och förstått våra Regler och integritetspolicy. All användning av denna webbplats lyder under dessa regler.
Hide this

Resultat från Google Book Search

Klicka på en bild för att gå till Google Book Search.

Laddar...

Saiyuki, Volume 8

av Kazuya Minekura

Serier: Saiyuki (8)

MedlemmarRecensionerPopularitetGenomsnittligt betygDiskussioner
251381,267 (4.3)Ingen/inga
"Sanzo, Goku and Hakkai are out to find 'God' -- and Gojyo. At the same time, Gojyo climbs the seemingly endless stairway to heaven and is assailed by a very maternal monster. The gang finally catches up to Gojyo, but the battle has just begun."--from publisher's description.
Ingen/inga
Laddar...

Gå med i LibraryThing för att få reda på om du skulle tycka om den här boken.

Det finns inga diskussioner på LibraryThing om den här boken.

Visar 3 av 3
I feel like this is the best volume of Saiyuki so far. There's serious plot development, a visible shift in character relationships, insight into certain POVs, and an actual paradigm change in how the story is going and will proceed from here on. Perfect for fans of Sanzo and Hakkai as well as Kougaiji and his group. Plus there's some really stunning looking panels in this book. ( )
  sarahlh | Mar 6, 2021 |
VOTO: 9

Avevo visto l'anime qualche anno fa su Mtv e mi era piaciuto tanto. Qualche mese fa, in fumetteria, ho trovato tutta la serie impacchettata e l'ho presa subito.

Molto bello! I personaggi mi stanno simpatici.

Ed è pieno e strapieno di frasi meravigliose! *_*
Un fonte di citazioni mitiche! *_* ( )
  Malla-kun | Sep 22, 2012 |
Since Gojyo left, the rest of the Sanzo party continues their journey West, but things just aren't going well. They finally decide to turn back and find Gojyo, even if it's just to kill him for leaving their party. Meanwhile, Gojyo is pursuing the priest that used then killed the kid from the last volume. They meet back up, and try to kill the priest, but he whomps them all, and the Sanzo party turns tail and runs, but not before Sanzo is wounded and the evil priest has stolen his Maten Scripture.

Once again, a very exciting and quick-moving story makes this a fast and enjoyable read. ( )
  Homechicken | Jun 1, 2008 |
Visar 3 av 3
inga recensioner | lägg till en recension

Ingår i serien

Du måste logga in för att ändra Allmänna fakta.
Mer hjälp finns på hjälpsidan för Allmänna fakta.
Vedertagen titel
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Originaltitel
Alternativa titlar
Första utgivningsdatum
Personer/gestalter
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga platser
Information från den engelska sidan med allmänna fakta. Redigera om du vill anpassa till ditt språk.
Viktiga händelser
Relaterade filmer
Priser och utmärkelser
Motto
Dedikation
Inledande ord
Citat
Avslutande ord
Särskiljningsnotis
Förlagets redaktörer
På baksidan citeras
Ursprungsspråk
Kanonisk DDC/MDS

Hänvisningar till detta verk hos externa resurser.

Wikipedia på engelska

Ingen/inga

"Sanzo, Goku and Hakkai are out to find 'God' -- and Gojyo. At the same time, Gojyo climbs the seemingly endless stairway to heaven and is assailed by a very maternal monster. The gang finally catches up to Gojyo, but the battle has just begun."--from publisher's description.

Inga biblioteksbeskrivningar kunde hittas.

Bokbeskrivning
Haiku-sammanfattning

Snabblänkar

Populära omslag

Betyg

Medelbetyg: (4.3)
0.5
1
1.5
2
2.5
3 5
3.5 4
4 15
4.5 4
5 19

Är det här du?

Bli LibraryThing-författare.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Sekretess/Villkor | Hjälp/Vanliga frågor | Blogg | Butik | APIs | TinyCat | Efterlämnade bibliotek | Förhandsrecensenter | Allmänna fakta | 158,940,881 böcker! | Topplisten: Alltid synlig